Biało - niebiescy w przeddzień ligowych zmagań.

Biało - niebiescy w przeddzień ligowych zmagań.

Za nami okres przygotowawczy do rundy jesiennej, udany ostatni sezon i wywalczony awans, a więc po roku przerwy wracamy na najwyższy wojewódzki szczebel rozgrywek.

Drużyna seniorów rozpoczęła przygotowania 9 lipca.

Przez ten okres testowanych było 9 nowych zawodników. Z nowych zawodników dołączył do drużyny Mateusz Martyniuk z Polonii Biała. Pozyskany został już na zasadzie transferu definitywnego (wcześniej wypożyczony) Jakub Milewski z Polonii Głubczyce. Przedłużone o kolejne pół roku zostały wypożyczenia zawodników z rocznika 1999 - Daniela Kopa i Łukasza Ruma z LUKS Polonia Pogórze - Łącznik.

Do zespołu wprowadzana jest nasza młodzież. W szerokiej kadrze zespołu zgłoszonego do IV ligi jest łącznie 26 zawodników. 7 zawodników posiada status młodzieżowca (rocznik 1998-1999). Kolejnych 7 zawodników posiada jeszcze wiek Juniora (rocznik 2000 i młodsi). Zobaczymy jakie będą efekty ich pracy, przed nimi dużo wysiłku, ale również ogromna szansa na zdobycie doświadczenia i podnoszenie poziomu własnych umiejętności.

Nie bez przyczyny, kadra została uzupełniona aż o 7 Juniorów. Zgodnie z zasadami PRO JUNIOR SYSTEM to właśnie tylko zawodnicy urodzeni w roku 2000 i młodsi będą punktowali w tym systemie. Nagrody finansowe przyznawane przez PZPN są bardzo atrakcyjne i zachęcają do stawiania na młodzież. Stąd już dziś należy dawać pojedyncze szanse zawodnikom nawet urodzynym w 2002 roku. W lidze okręgowej punktować będą również zawodnicy o statucie młodzieżowca (1998 i 1999 rocznik), ale to nie dotyczy naszej drużyny.

Nasz zespół opuściło 3 zawodników. Długoletni zawodnik, lewy obrońca Bartosz Wójtowicz (rezygnuje z gry w piłkę, z powodów zawodowych), napastnik Kamil Perewizny (powodów jest kilka, liczymy na to, że Kamil jeszcze kiedyś będzie strzelał swoje gole dla Pogoni) oraz Jakub Rysz, obrońca lub skrzydłowy (już w trakcie rundy wiosennej, przestał brać udział w zajęciach). Wszystkim w/w dziękujemy za grę w naszym klubie i życzymy powodzenia w realizacji swoich planów.

Stawiamy na naszą młodzież. Taki cel przyświecał obecnemu zarządowi klubu od samego początku działalności. Musimy zbierać jak największe możliwe do uzyskania wsparcie finansowe, inwestować je w sprzęt sportowy i poprawę warunków infrastrukturalnych. Po to zarząd wykonał ponad dwuletnią pracę nad połączeniem klubów i zbudowaniem drużyn dziecięcych i ligowych m.in. w kategoriach trampkarz i młodzik, aby stawiać na naszych wychowanków. Na efekty tej pracy, przy założeniu dobrego szkolenia, należy jednak cierpliwe zaczekać.

Mimo takiego celu, mając świadomość odejścia dwóch podstawowych zawodników (Wójtowicz i Perewizny) klub podjął działania w celu wzmocnienia drużyny zawodnikami przygotowanymi do wyjścia w pierwszej 11. Rozmowy prowadzone były przez zarząd klubu łącznie z 11 nowymi zawodnikami, a Trener Waldemar Sierakowski w poszukiwaniu wzmocnień rozmawiał z blisko 30 zawodnikami.

Niestety w większości to nie były udane rozmowy. Przyczyn takiego obrotu sprawy jest wiele. Często klub nie jest w stanie sprostać wysokim wymaganiom finansowym zawodników. Kolejny aspekt to odległość od miejsca zamieszkania, a tym samym trud i czas wymagany na dojazdy 4 razy w tygodniu do Prudnika. Kolejnym minusem w takich rozmowach jest niestety infrastruktura, a mówiąc wprost jej brak. Nie mamy niestety czym się pochwalić, w wielu klubach są pod tym względem lepsze warunki. Dziś zawodnicy przy wyborze klubu, zwracają uwagę na to w jakich warunkach przyjdzie im pracować przez cały sezon. Stąd przyczyny fiaska wielu rozmów. Natomiast wyróżniający się zawodnicy z drużyn A czy B klasy nie garną się do gry w wyższych klasach rozgrywkowych, bo tutaj niezbędne są regularne treningi, na które jak twierdzą nie mają czasu lub możemy się domyślać, po prostu nie mają ochoty. Praktycznie nie zdarza się, by zawodnicy z niższych klas rozgrywkowych przychodzili aby przepracować z drużyną okres przygotowawczy i udowodnić swoje umiejętności a także przydatność do zespołu. Do tego namawiamy zawodników z regionu, którzy chcą spróbować swoich sił w wyższych klasach rozgrywkowych. Kolejna szansa już w styczniu 2019.

Podsumowując przygotowania do sezonu, sytuację kadrową, a także finansową klubu, nie możemy przed drużyną i Trenerem stawiać innych celów jak spokojne utrzymanie się w IV lidze. Liczymy na młodych zawodników, którzy będą punktować w Pro Junior System, wsparci doświadczeniem, boiskowym charakterem i dobrymi radami naszych doświadczonych zawodników, którzy od wielu lat są sercem i kręgosłupem naszej drużyny. Tym doświadczonym zawodnikom należą się największe podziękowania, bo pokazali, że potrafią być w i z klubem na dobre i na złe. To oni unieśli ciężar spadku, a następnie swoją grą, profesjonalnym podejściem do zajęć i obowiązków doprowadzili wraz z Trenerem do awansu.

Poniżej prezentujemy kadrę na nadchodzącą rundę:

oraz terminarz nadchodzącej rundy:

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości