Ligowe rozstrzygnięcia.

Do zakończenia ligowych zmagań w sezonie 2015/2016 pozostały już tylko trzy mistrzowskie kolejki. Na dziś dzień wiemy już, że bez względu na dalsze rozstrzygnięcia, zwycięzcą tej edycji opolskiej IV ligi zostanie Stal Brzeg. Tym samym, drużyny tej w przyszłym sezonie oglądać przy okazji starć z Pogonią nie będziemy. Wygrywając bowiem ligę, uzyskała bezpośrednią promocje do wyższej klasy rozgrywkowej.

W miarę klarowną sytuację, mamy już także w przypadku spadkowiczów. Od dłuższego czasu, pogodzona z tym faktem jest drużyna Czarnych Otmuchów, która po przygodzie z III ligą w sezonie 2013/2015 przeżywa ogromne problemy i obecnie z zaledwie 11 zdobytymi punktami, żegna się z najwyższa w województwie klasą rozgrywkowa.

Nie uratują się już prawdopodobnie piłkarze z Lewina Brzeskiego, których szanse określane są już tylko jako stricte matematyczne. Kierując się jednak matematyką, do grona potencjalnych spadkowiczów dziś można by zaliczyć wszystkie team'y z lokat 10 – 18. Jednak rozstrzygnięcia w gatunku fantasty, raczej się nie wydarzą i o ligowy byt do końca powalczą jeszcze realnie drużyny z Paczkowa, Namysłowa, Łubnian, Kup, Gogolina, Dobrzenia i Kędzierzyna.

Oczywiście sytuacje w/w drużyn są obecnie skrajnie różne, jednak nie mam wątpliwości że którakolwiek, do ostatniej kolejki walkę o pozostanie w lidze odpuści. Wiele zależy także od postawy w III lidze drużyny ze Zdzieszowic. W przypadku jej degradacji, z naszej ligi spadnie bowiem aż 5 drużyn. W tej materii zapowiada się więc nam arcyciekawa końcówka.

Znamy już także drużyny które po awansach z obu grup ligi okręgowej, pojawią się w naszych rozgrywkach. Jak wiemy z każdej z grup, awans uzyskuje mistrz i wicemistrz. Z grupy pierwszej już dziś promocji pewne są ekipy z Głuszyny i Czarnowąsów. Pierwsza drużyna to ubiegłoroczny beniaminek ligi okręgowej, natomiast druga to dobrze nam znana Swornica która po problemach organizacyjnych będących pokłosiem występów w III lidze, została w ubiegłym roku zdegradowana aż o dwie klasy.

Z drugiej grupy, promocje uzyskały KS Krapkowice oraz Polonia Nysa, dominując zdecydowanie rozgrywki. W obu przypadkach, ambicje co do występów w wyższej klasie rozgrywkowej są duże i zapewne ekipy te będą się w nowym sezonie mocno liczyć.

Z III ligi śląsko-opolskiej pewnym spadkowiczem jest już drużyna LZS Piotrówka, która przypuszczalnie także będzie jedną z mocniejszych ekip.

O finalnych rozstrzygnięciach i ostatecznym składzie ligi na przyszły sezon, poinformujemy już niebawem.